Człowieka myślącego, Polaka, ale przede wszystkim człowieka, który - jak powiada on sam - zjawia się "co jakie parę staj lat... co wiek..." i "nie może znieść tego co jest".
Jest sam, choć wśród ludzi. Jest artystą, choć niespełnionym; kimś, kto chce rządzić duszami ludzkimi. I kto podejmuje walkę - najpierw o samego siebie, dopiero później o świat. Bo wie, że jeśli nie poradzi sobie z samym sobą, nie poradzi sobie ze światem. I przegra.
W rolach głównych:
Grzegorz Małecki (Konrad), Sławomira Łozińska (Didaskalia), Przemysła Stippa (Reżyser), Tomasz Nosiński (Geniusz), Monika Kwiatkowska (Muza), Magdalena Czerwińska (Hestia), Olgierd Łukaszewicz (Stary Aktor).
W partii Chóru-Erynii wystąpiły:
Emma Giegżno, Weronika Humaj, Zuzanna Lit, Katarzyna Pośpiech, Karolina Rzepa.
Autorem muzyki jest Dominik Strycharski.
Adaptacja i reżyseria - Tomasz Cyz
Muzyka - Dominik Strycharski
Reżyseria dźwięku - Andrzej Brzoska
Produkcja - Beata Jankowska
Teatr Polskiego Radia, którego dyrektorem od 1992 roku jest Janusz Kukuła, zajmuje się produkcją i emisją słuchowisk według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży.
Od 1988 roku zespół Teatru Polskiego Radia wręcza nagrodę Wielki Splendor za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.
Od 2001 roku w Sopocie odbywa się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", podczas którego prezentowane są najlepsze słuchowiska oraz spektakle telewizyjne. W trakcie festiwalu przyznawana jest Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji.
Na słuchowisko zaprosiliśmy w sobotę (7.10) tuż po godz. 20.00 w Programie 1 Polskiego Radia.
kh
"Wyzwolenie" według Stanisława Wyspiańskiego. Słuchowisko w radiowej Jedynce - Jedynka - polskieradio.pl